DMAC results


First Posted: 3/11/2012

The Dallas Mountaineer Aquatic Club had a strong showing at the Northeast PA Age Group Swim League District Championships, earning 69 medals (first – eighth place) and 48 ribbons (ninth – 16th place). The event was held at the Wilkes-Barre CYC on Feb. 26 (boys) and March 4 (girls).

FIRST PLACE

Annalise Cheshire

50 Freestyle & 100 Freestyle

Ava Baur

10 & Under 100 Freestyle

Jordan Bond

6 & Under 50 Freestyle

Dominic Augustine

14 & Under 200 Freestyle

Hunter Kline, Madison Federici, Julia Sabol, Ava Baur

Girls 10 & Under 200 Medley Relay

SECOND PLACE

Abby Zolner

12 & Under (2) 100 IM & 50 Fly

Ava Baur

10 & Under 50 Freestyle

Kaylin Augustine

14 & Under 100 Back

Jordan Bond

6 & Under 25 Breast

Porter Luksic

14 & Under 200 IM

Gabriel DeLuna

6 & Under 25 Breast

Tyler Manzoni

12 & Under 50 Breast

Tyler Manzoni, Donovan McCall, Troy Reinert, Thomas Manzoni

Boys 12 & Under Free Relay

Ethan Meuser, Tal Richards, Tanner Manzoni, Gary Weaver

Boys 8 & Under 100 Medley Relay

Heather Shively, Madison Hurst, Abby Zolner, Annalise Cheshire

Girls 12 & Under 200 Free Relay

Lauren Finnegan, Krista Vivian, Julia Baur, Felicia Brittain

Girls 14 & Under 200 Medley Relay

THIRD PLACE

Kaylin Augustine

14 & Under 50 Free

Madison Hurst

12 & Under 50 Fly

Julia Baur

14 & Under 100 Fly

Jordan Bond

6 & Under 25 Back

Dominic Augustine

14 & Under 100 Fly

Porter Luksic

14 & Under 100 Breast

Amanda Puza, Lauryn Lombardo, Emma Thomas, Lauren Hurst

Girls 8 & Under 100 Free Relay

Jordyn Miller, Jessica Ravert, Taylor Cercone, Peyton Ross

Girls 12 & Under 200 Medley Relay

FOURTH PLACE

Madison Federici

10 & Under (2) 100 IM & 50 Breast

Julia Baur

14 & Under 100 Freestyle

Madison Hurst

12 & Under 50 Back

Julia Sabol

10 & Under 50 Back

Jarod Willis

14 & Under 200 Free

Gary Weaver

8 & Under 25 Free

Porter Luksic

14 & Under 100 Fly

Thomas Manzoni

12 & Under (2) 100 Free & 50 Fly

Tyler Manzoni

12 & Under 50 Back

Mikail Krochta, Evan Sabecky, Garrett Pall, Conner McAndrew

Boys 12 & Under 200 Medley Relay

FIFTH PLACE

Lauren Finnegan

14 & Under 200 Freestyle

Hunter Kline

10 & Under 50 Back

Jordyn Miller

12 & Under 50 Back

Richard DeLuna

6 & Under 25 Free

Dominic Augustine

14 & Under 100 Free

John Andrews, Aidan Chapple, Thomas Doran, Blake Perrego

Boys 8 & Under 100 Free Relay

SIXTH PLACE

Krista Vivian

14 & Under (2) 200 IM & 100 Breast

Lauren Hurst

8 & Under 25 Free

Abigail Bartuska

10 & Under 100 Free

Hannah Kline

8 & Under 25 Back

Lauren Finnegan

14 & Under 100 Back

Richard DeLuna

6 & Under (2) 50 Free & 25 Back

Gary Weaver

8 & Under 25 Back

Hannah Kline, Brooke Martin, Gabriela Krochta, Savanna Eneboe

Girls 8 & Under 100 Medley Relay

SEVENTH PLACE

Abigail Bartuska

10 & Under 100 IM

Emma Berger

10 & Under (2) 50 Free & 100 Free

Julia Sabol

10 & Under 50 Fly

Heather Shively

12 & Under 100 Free

Ethan Meuser

8 & Under (2) 25 Fly & 25 Back

Gabriel DeLuna

6 & Under 25 Back

Troy Reinert

12 & Under 50 Fly

EIGHTH PLACE

Heather Shively

12 & Under 50 Free

Peyton Ross

12 & Under 50 Back

Jared Krawetz

14 & Under 200 Free

Gabriel DeLuna

6 & Under 25 Free

Avery Mesker, Jordan Stefanowicz, Kanisha Cheshire, Grace Ciaccia

Girls 10 & Under 200 Medley Relay

Sonal Garg, Chloe Osborne, Melissa Leonard, Nichole Conrad

Girls 10 & Under 200 Free Relay

NINTH PLACE

David Lipinski

10 & Under 100 IM

Troy Reinert

12 & Under 50 Back

Tal Richards

8 & Under 25 Breast

10TH PLACE

Lauren Hurst

8 & Under 50 Free

Sydney Bittner

10 & Under 50 Breast

Tal Richards

8 & Under 25 Fly

Jarod Willis

14 & Under 100 Back

11TH PLACE

Sydney Bittner

10 & Under 50 Fly

Jordyn Miller

12 & Under 100 Free

Logan Stambaugh

10 & Under 100 IM

Donovan McCall

12 & Under 100 Free

Bobby DeLuna

10 & Under 50 Back

12TH PLACE

Kathleen Brown

14 & Under 200 Free

Felicia Brittain

14 & Under (2) 50 Free & 100 Free

Taylor Cercone

12 & Under 100 Free

Emma Thomas

8 & Under 25 Back

Amanda Puza

8 & Under 25 Breast

Jessica Ravert

12 & Under 50 Breast

Mikail Krochta

12 & Under 50 Back

13TH PLACE

Gabriela Krochta

8 & Under 25 Fly

Hannah Thomas

10 & Under 50 Fly

Lindsey Jorda

12 & Under 50 Back

Jared Krawetz

14 & Under 100 Free

14TH PLACE

Peyton Ross

12 & Under 50 Free

Hannah Kline

8 & Under 25 Fly

Brooke Martin

8 & Under 25 Breast

Melissa Leonard

10 & Under 50 Breast

John Andrews

8 & Under 25 Free

David Lipinski

10 & Under 50 Fly

Thomas Doran

8 & Under 50 Free

Tyler Dragon

14 & Under 100 Free

Aidan Chapple

8 & Under 25
Breast

Jarod Willis

14 & Under 50 Free

Garrett Pall

12 & Under 50 Fly

15TH PLACE

Lindsey Jorda

12 & Under 50 Fly

Savanna Eneboe

8 & Under 50
Free

Tanner Manzoni

8 & Under 50 Free

John Andrews

8 & Under 25 Back

Logan Stambaugh

10 & Under 50 Breast

Evan Sabecky

12 & Under 50 Breast

Brogan Stec

14 & Under 100 Breast

16TH PLACE

Joy Nave

14 & Under 100 Breast

Thomas Doran

8 & Under 25 Free

David Lipinski

10 & Under 50 Free

Bobby DeLuna

10 & Under 100 Free

Garrett Pall

12 & Under 50 Back

Jack Costello

10 & Under 50 Breast

comments powered by Disqus