Locals receive LCCC honors


First Posted: 3/25/2012

Luzerne County Community College announces the following Back Mountain students have earned recognition for outstanding academic achievement during the fall 2011 semester.

To qualify for the President’s List, a student must earn a 4.0 cumulative grade point average. Students who attain a grade point average between 3.5 and 3.99 are included on the Dean’s List and those with an average between 3.25 and 3.49 are included on the Honors List.

DEAN’S LIST

Johnathan Almy, West Wyoming; Joseph Bagi, Shavertown; Casey Baldwin, Dallas; Michael Baloga, Dallas; Kaitlin Bartley, Dallas; Nicole Bencho, Wyoming; Seth Brakefield, Trucksville; Dylan Brandt, Wyoming; Kurt Broody, Shavertown; Jessica Brown, Wyoming; Brian Burkhardt, Dallas; Michelle Bush, Trucksville; Matt Bytheway, Beaumont; Elzbieta Chrzanowski, Shavertown; Christina Ciotola, Hunlock Creek; Michael Cross, Harveys Lake.

Also, Sandra Daley, Dallas; Amy Dixon, West Wyoming; Dennis Donovan, Harveys Lake; Erin Dougherty, Dallas; Valerie Dube, Dallas; Catherine Evans, Dallas; Katlin Evans, Dallas; Erin Finnen, Sweet Valley; Camille Fioti, Shavertown; Helen Galazin, Shavertown; Apryl Gonzales, Dallas; Wendy Guzenski, Wyoming.

Also, Jesse Hauze, Sweet Valley; Nicole Huntingcut, Shavertown; Russell James, Shavertown; Emily Kania, Tunkhannock; Jill Keating, Hunlock Creek; Gerard Kiah, Tunkhannock; Breann Kingsbury, Hunlock Creek; David Kinney, Wyoming; Daniel Kuligowski, Dallas; Victoria Kuniskas, Trucksville; Frank Kus, Dallas; Cami Kyttle, Hunlock Creek; Jesse Lambert, Shavertown.

Also, Marissa Madden, Tunkhannock; Kaitlyn Martin, Sweet Valley; Jennifer Maywood, West Wyoming; Nicole McMahon, Shavertown; Julie Meletsky, Harveys Lake; Brooke Miller, West Wyoming; Landon Monte, Dallas; Lauren Murgitroyde, Dallas; Brianna Nichols, Hunlock Creek; Denee Nichols, Hunlock Creek; Tasha Olszyk, Monroe Township; Zachary Petroski, Hunlock Creek; Neil Popko, Hunlock Creek; Deborah Price, Hunlock Creek; Amy Rader, Dallas; Elizabeth Redan, Tunkhannock; Jacqueline Reese, Hunlock Creek.

Also, Tia Sagliocolo, Wyoming; Cody Sharp, Tunkhannock; Dylan Smith, Shavertown; James Smith, Shavertown; Megan Strassner, Dallas; Christian Szot, Harveys Lake; Maggie Tibus, Wyoming; Kasie Tigner, Harveys Lake; Brandon Ulitchney, Hunlock Creek; Rebecca Vanderveken, Shavertown; Anthony Walaitis, Harveys Lake; Judith Weiss, Wyoming; Lindsey Williams, Sweet Valley; Susan Wright, Dallas; Kristen Yavorski, Shavertown; and Randy Yeager, Hunlock Creek.

HONORS LIST

Abigail Baltimore, Shavertown; Mary Banks, Dallas; Madeleine Bunavage, Tunkhannock; Ryan Carpinet, Wyoming; Michael Chinikaylo, Wyoming; Amber Davis, Wyoming; Juan DeRojas, Dallas; Ray Ellis, Harveys Lake; Joshua Fleming, Dallas; Drew Groblewski, Sweet Valley; Eileen Halloran, Shavertown; Carly Huff, Dallas.

Also, Scott James, Dallas; Jesse Jayne, Hunlock Creek; Noel Jones, Dallas; Justin Kendzor, West Wyoming; Eileen Kerpovich, Trucksville; Matthew Lutsey, Hunlock Creek; Ryan McAndrew, Dallas; Eric Phillips, Tunkhannock; Mia Raymond, West Wyoming.

Also, Jaime Shotwell, Shavertown; Brett Sikora, Hunlock Creek; Tim Specht, Hunlock Creek; Cheryl Sromovski, Dallas; Tammie Sutton, Dallas; Daniel Vnuk, Hunlock Creek; Brandon Warner, Sweet Valley; Cathryn Warner, Dallas; and Mitchell Wiernusz, Tunkhannock.

PRESIDENT’S LIST

Mark Bilbow, Sweet Valley; Jason Brady, Shavertown; Marjorie Carey, Sweet Valley; Callen Clark, Sweet Valley; William Haller, Dallas; Chelsea Herron, Wyoming; Christopher Jayne, Shavertown; Amanda Kocher, Dallas; Marzena Kopczynska, Shavertown; Caitlin Meehan, Dallas; Ryan Naugle, Shavertown; Cortney O’Brien, Shavertown.

Also, Ashley Redmond, Hunlock Creek; Karen Renard, Dallas; Tracy Ritz, Dallas; Rosemary Rybka, Dallas; Eric Sandroski, Wyoming; Alan Saviano, Harveys Lake; Graydon Speace, Shavertown; Ashley Sutton, Dallas; Annie Van Scoy, Shavertown; Laura Volch, Dallas; Ryan Wenrich, Wyoming; and Amy Yurchision, Shavertown.

comments powered by Disqus