Dallas girls swim team sets relay record, remains unbeaten


Times Leader



Times Leader

The Dallas girls swimming team set a new pool record in 200 free relay en route to a 111-75 victory over visiting Tunkhannock on Friday to stay unbeaten atop the WVC standings.

The team of Abby Zolner, Melinda Ratchford, Lauren Finnegan and Annalise Cheshire finished in 1:42.82 to break the mark. That same group also won the 400 free relay while Zolner and Cheshire each added two individual wins.

Megan Hayward (500 free), Morgan Manglaviti (100 back) and Cheyanne Kasmierski (100 breast) had first-place finishes for the Tigers.

Lake-Lehman 88, Coughlin 66

Taylor Cercone was a three-time winner, leading the Black Knights to victory.

Cercone captured the 100 freestyle and 200 IM events, and was part of the winning 400 freestyle relay team.

Coughlin received wins from Hannah Redding in the 200 freestyle, 100 backstroke and as part of the winning 200 medley and 200 freestyle relay teams, but lacked the depth to accumulate enough points for victory.

In the boys events, Tom Manzoni captured the 50 and 100 freestyle sprint races to highlight a meet that wasn’t scored due to lack of competition in most events.

BOYS SWIMMING

Dallas 99, Tunkhannock 83

The host Mountaineers edged out the Tigers to improve to 5-0 in WVC competition. Porter Luksic and Jared Krawetz led Dallas recording two individual wins each while also contributing to two relay wins apiece.

Jacob Skoronski won the 200 free for the Tigers, who took first in the 200 free relay.

GIRLS SWIMMING

Dallas 111, Tunkhannock 75

200 Medley Relay — 1. DAL (Hurst, Vivian, Thomas, Ratchford) 2:04.00; 2. TUN; 3. TUN; 200 Free — 1. DAL, Lauren Finnegan 2:07.25; 2. TUN, Gwen Murray; 3. DAL, Joy Nave; 200 IM — 1. DAL, Abby Zolner 2:18.80; 2. DAL, Krista Vivian; 3. TUN, Megan Hayward; 50 Free — 1. DAL, Annalise Cheshire 25.15; 2. TUN, Anna Moffitt; 3. DAL, Melinda Ratchford; Diving — 1. DAL, Maddy Ross 207.38; 2. DAL, Lexi Spaciano; 3. DAL, Carly Perloff; 100 Fly — 1. DAL, Zolner 1:01.70; 2. DAL, Hannah Thomas; 3. TUN, Dana Kuffa; 100 Free — 1. DAL, Cheshire 54.72; 2. TUN, Morgan Manglaviti; 3. DAL, Finnegan; 500 Free — 1. TUN, Hayward 5:51.90; 2. TUN, Murray; 3. DAL, Nave; 200 Free Relay — 1. DAL (Cheshire, Ratchford, Finnegan, Zolner) 1:42.82; 2. TUN; 3. TUN; 100 Back — 1. TUN, Manglaviti 1:04.61; 2. DAL, Madison Hurst; 3. DAL, Thomas; 100 Breast — 1. TUN, Cheyanne Kasmierski 1:16.23; 2. DAL, Vivian; 3. TUN, Kayla Sholes; 400 Free Relay 1. DAL (Zolner, Ratchford, Finnegan, Cheshire); 2. TUN; 3. DAL.

Lake-Lehman 88, Coughlin 66

200 Medley Relay — 1. COU (Hannah Redding, Alexa McGrane, Maura Clarke, Hailee Dumont) 2:16:07; 2. LL; 3. LL. 200 Free — 1. Redding (COU) 2:16.87; 2. Abby Bartuska, LL; 3. Alex Smith (COU). 200 IM — 1. Taylor Cercone (LL) 2:04.27; 2. Beth Bartuska (LL). 50 Free — 1. Hailee Dumont (COU) 28:06; 2. Jill O’Brien (LL); 3. McGrane (COU). Diving — 1. Michele Lanning (COU) . 100 Fly — 1. Clarke (COU) 1:14.05; 2. Jess Ravert (LL); 3. Izzy Radel (LL). 100 Free — 1. Cercone (LL) 1:08; 2. Emily Bauer (LL); 3. Smith (COU). 500 Free — 1. Beth Bartuska (LL) 6:31.02; 2. Dumont (COU); 3. Sierra Jendrzejowski (LL). 200 Free Relay — 1. COU (Redding, Clarke, McGrane, Dumont) 2:00.67; 2. LL; 3. LL. 100 Back — 1. Redding (COU) 1:10.08; 2. O’Brien (LL); 3. Bauer. 100 Breast — 1. McGrane (COU) 1:28.69; 2. Ravert (LL); 3. A. Bartuska (LL). 400 Free Relay 1. LL (Radel, Jendrzejowski, Bauer, Cercone 5:02.18.

BOYS SWIMMING

Dallas 99, Tunkhannock 83

200 Medley Relay — 1. DAL (Krochta, Luksic, Reinert, Krawetz) 1:47.11; 2. TUN; 3. DAL; 200 Free — 1. TUN, Jacob Skoronski 1:54.06; 2. DAL, Tony Caravaggio; 3. DAL, Frank Weaver; 200 IM — 1. DAL, Porter Luksic 2:11.92; 2. TUN, Mitch Fowler; 3. DAL, Issa Dahdal; 50 Free — 1. DAL, Jared Krawetz 22.98; 2. TUN, Alex Bushre; 3. TUN, Dyllan Henning; Diving — 1. TUN, Sawyer Aitken 176.45; 2. TUN, Bryce Steele; 3. TUN, Hunter Whytashek; 100 Fly — 1. DAL, Troy Reinert 59.42; 2. DAL, Mikail Krochta; 3. DAL, Brogan Stec; 100 Free — 1. DAL, Krawetz 50.21; 2. TUN, Skoronski; 3. TUN. A.J. Hodge; 500 Free — 1. DAL, Caravaggio 5:28.06; 2. TUN, Bushre; 3. DAL, Weaver; 200 Free Relay — 1. TUN (Fowler, Henning, Metens, Bushre) 1:41.86; 2. TUN; 3. DAL; 100 Back — 1. DAL, Krochta 59.63; 2. DAL, Reinert; 3. TUN, Fowler; 100 Breast — 1. DAL, Luksic 1:04.11; 2. TUN, Henning; 3. TUN, Louis Metens; 400 Free Relay 1. DAL (Krawetz, Krochta, Reinert, Luksic) 3:30.79; 2. TUN; 3. DAL.

Reach Times Leader sports at 570-829-7143 or on Twitter @TLsports

Reach Times Leader sports at 570-829-7143 or on Twitter @TLsports

comments powered by Disqus