Dallas Mountaineers Aquatic Club girls, boys defeat Delaware Valley Feb. 20, boys have undefeated season


Boys earn undefeated season

For Dallas Post




Recommended


    Boys earn undefeated season

    For Dallas Post

    DALLAS — The Dallas Mountaineer Aquatic Club girls and boys teams defeated Delaware Valley on Saturday, Feb. 20 and with the win, the boys finished the regular season undefeated and champions of the PA Northeast Age Group Swim League. The following swimmers placed in their events:

    GIRLS

    8 & Under

    25 Free – Peyton Stauffer, first

    25 Fly – Peyton Stauffer, first

    50 Free – Hannah Gozikowski, third

    25 Breast – Anna Vincelli, second

    25 Back – Brianna Greco, second

    10 & Under

    100 IM – Jordan Bond, first; Olivia Thomas, third

    50 Free -Erin Oldt, second; Olivia Thomas, third

    50 Fly – Mary Dahdal, second; Abigail Cruz, third

    50 Back – Caitlin Curran, first; Claire Stretanski, second

    50 Breast – Claire Stretanski, second; Trinity Cong, third

    100 Free – Jordan Bond, first; Erin Oldt, third

    12 & Under

    100 IM – Emma Thomas, first; Gabriela Krochta, second

    50 Free – Gabriella Spaciano, first; Gabriela Krochta, second

    50 Fly – Gabriela Krochta, first; Amanda Puza, third

    50 Breast – Morgan Sakulich, second; Amanda Puza, third

    50 Back – Emma Thomas, first; Gabriella Spaciano, second

    100 Free – Noam Wasik, first; Morgan Sakulich, third

    200 Free – Noam Wasik, first; Emma Thomas, second

    14 & Under

    200 Free – Melissa Leonard, first; Sydney Bittner, third

    50 Free – Kaitlyn Vanetten, first; Amanda McGurk, second

    100 Fly – Hannah Thomas, first; Jennifer Leonard, second

    100 Breast – Caitlin Blaum, first; Melissa Leonard, second; Abby Sutzko, third

    200 IM – Melissa Leonard, first; Kaitlyn Vanetten, second

    100 Free – Caitlin Blaum, first; Sydney Bittner, second

    100 Back – Hannah Thomas, first; Morgan Bennet, second; Abby Sutzko, third

    BOYS

    8 & Under

    25 Free – Owen Stretanski, first; Astin Sutterer, third

    25 Fly – Astin Sutterer, second; Quinto Granville, third

    50 Free – Conner Smigielski, first; Owen Stretanski, second

    25 Back – Owen Stretanski, first; Noah Greco, third

    25 Breast – Conner Smigielski, first; Quinto Granville, third

    10 & Under

    50 Free – Jackson Kuhar, first; Gabriel DeLuna, third

    100 Free – Jackson Kuhar, second; Andrew Wilk, third

    50 Back – Artem Smagin, first

    50 Fly – Richard DeLuna, first; Landon Daney, third

    100 IM – Jackson Kuhar, second; Richard DeLuna, third

    12 & Under

    100 IM – Logan Kuhar, second; Tanner Manzoni, third

    50 Free – Jakob Baur, first

    50 Fly – John Stout, second

    100 Free – Jakob Baur, second; Gary Weaver, third

    50 Back – Blake Perrego, third

    50 Breast – Tanner Manzoni, first; Aidan Chapple, third

    200 Free – Gary Weaver, second

    14 & Under

    200 Free – Shane Szczecinski, first; Logan Stambaugh, third

    50 Free – Bobby DeLuna, first; Zachary Blockus, third

    200 IM – Dennis Dukinas, second; Aiden Peterkin, third

    100 Fly – Shane Szczecinski, first; Zachary Blockus, third

    100 Free – Bobby DeLuna, second; Aiden Peterkin, third

    100 Back – Aiden Peterkin, first

    100 Breast – Dennis Dukinas, second

    Information provided by the Dallas Mountaineers Aquatic Club.

    Information provided by the Dallas Mountaineers Aquatic Club.

    comments powered by Disqus